Venkovní rolety

Venkovní rolety, zvané též předokenní rolety, jsou venkovním (exteriérovým) stínícím a ochranným prvkem, který se montuje na místo před okenní a dveřní otvory. Hlavní ochranná plocha rolet, tzv. pancíř, je tvořen hliníkovými nebo plastovými lamelami, které do sebe zapadají a při úplném vytažení umožňují celou plochu otvoru zakrýt. V tomto stavu přes rolety téměř neproudí vzduch a poskytují maximální ochranu před vlivy, jako je přímý sluneční svit (stíní), vítr, déšť a kroupy (chrání) a hluk a přenos tepelných ztrát (izoluje).
 
 
 
 
Lamely rolet neposkytují jen možnost úplné izolace od okolního světa - při částečném vytažení vzniká pod pancířem rolet mezera, kterou lze regulovat prodění vzduchu do místnosti i míru prostupu světla a nastavit tak optimální světelnou pohodu. V tomto případě se však mění i funkce jednotlivých lamel - při povytažení pancíře se lamely rolet mírně rozestoupí a vznikne mezi nimi asi 2mm široká mezera, ve které jsou větrací otvory; těmi také prochází malé množství vzduchu a světla.
 
 

Rozdělení venkovních rolet z hlediska konstrukce

Hlavní část rolet - pancíř - jsme si již popsali. Nyní se pojďme podívat na jejich zbývající konstrukci.
 
venkovní roletyAby bylo možné venkovní rolety udržet v požadovaném prostoru, je nutné, aby byl pancíř řádně ukotven. K tomuto účelu se používají boční vodící lišty, ve kterých jsou jednotlivé lamely uchyceny; zároveň je možné s nimi ve vertikálním směru posunovat. Další nezbytnou částí je roletový návin, což je hřídel, na kterou jsou jednotlivé lamely navinuty při úplném otevření (toto umožňuje pohybově velmi flexibilní spojení jednotlivých lamel).
 
Roletový návin (bal) je před atmosférickými vlivy a případným poškozením ukryt v ochranném kastlíku (využíváno v případě dodatečné instalace), kastlíku schovaným pod omítkou (při montáži již v průběhu stavby) a nebo zcela bez kastlíku při montáži přímo do nadokenního překladu.
 
Z hlediska ovládání pohybu roletového pancíře rozlišujeme pohon na mechanický (ovládání pomocí šňůry ze strany interiéru) a elektrický (pomocí speciálních motorů, umístěných uprostřed roletového hřídele). Ruční ovládání šňůrou je rychlé, praktické a jednoduché, nicméně v praxi mnoho zákazníků volí ovládání elektromotorem - tato varianta nabízí mnoho dalších možností, jako vzdálené ovládání nebo ovládání pohybu více rolet najednou.
 
 

Další využití venkovních rolet - bezpečnostní rolety

Umístění lamel venkovních rolet poskytuje kromě základní ochrany před atmosférickými vlivy také vynikající ochranu majetku před nenechavci. Je-li tato varianta požadována, je možné nahradit běžné lamely bezpečnostními lamelami z extrudovaného hliníku. Vyznačují se vynikající pevností a vysokou odolností a je velmi těžké takové rolety mechanicky překonat.
 
 
 
 
 
 

Můžeme doporučit

Technorol se specializuje na stínící techniku a to zejména na markýzy a rolety, které nabízí v mnoha provedeních.

 

Markýzy

Kompletní informace a srovnání markýz naleznete na webu venkovní markýzy.

Venkovní markýzy